Menu
Założenie firmy w Czechach

Czy opłaca się przenieść firmę do Czech?

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce nie jest rzeczą prostą, o czym doskonale wie każdy przedsiębiorca. Prawo jest bowiem zawiłe, urzędnicy różnie interpretują przepisy, a ponadto regulacje podatkowe nie są zbyt korzystne. Z tych właśnie względów wielu polskich przedsiębiorców poważnie rozważa przeniesienie swej firmy do Czech. Czy faktycznie jest to opłacalne?

Polacy coraz chętniej spoglądają w kierunku Czech

Nie od dzisiaj wiadomo, że dla polskich przedsiębiorców prowadzenie działalności gospodarczej nie jest rzeczą prostą. Wynika to z różnych względów, co sprawia, że koszty istnienia firmy w Polsce są wyższe, aniżeli ma to miejsce w wielu innych krajach. Najważniejsze powody są jednak dwa – bardziej korzystny system podatkowy oraz mniejsza biurokracja.

Jednym z najchętniej wybieranych kierunków przenoszenia firm są Czechy. Zainteresowanie tym krajem w ostatnim czasie jeszcze wzrosło ze względu na propozycje gospodarcze rządu Zjednoczonej Prawicy zawarte w jej sztandarowym projekcie o nazwie „Polski Ład”. Niektórzy przedsiębiorcy postrzegają Czechy wręcz jako raj podatkowy i uważają, że przeniesienie tam swojej firmy będzie dla nich niezwykle korzystne.

Rezydencja podatkowa – czym jest i czy można ją zmienić?

Pod pojęciem rezydencji podatkowej należy rozumieć miejsce, w którym dany podatnik zobowiązuje się wypełniać swoje obowiązki fiskalne. Co ważne, rezydentem podatkowym w Polsce może być obywatel każdego państwa. Kwestia ta wygląda podobnie również w innych krajach, na przykład w Czechach. Oznacza to, że Polacy jak najbardziej mogą przenieść swoją działalność gospodarczą za południową granicę.

Co warto wiedzieć o rezydencji podatkowej w Czechach?

Aby przenieść swoją firmę do Czech, należy sprawdzić wszystkie wymogi formalne z tym związane oraz przeanalizować skutki takiego posunięcia. Trzeba bowiem mieć świadomość, że fakt przeniesienia działalności gospodarczej za granicę nie powoduje automatycznego wygaśnięcia obowiązku płacenia podatków w Polsce. Otóż istotną rolę grają tutaj polskie przepisy podatkowe. Może się bowiem zdarzyć, że urząd skarbowy na terytorium Polski uzna, że dany przedsiębiorca posiada tak zwany zakład w Polsce, przez co zobowiązany jest do płacenia tutaj podatku dochodowego. To jednak nie wszystko. Urzędnicy mogą bowiem uznać, że osoba, która mieszka albo przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku, musi zapłacić podatek dochodowy także od zysków, które uzyskała za granicą. Warto o tym pamiętać, rozważając przeniesienie swojej firmy do Czech, albowiem w rzeczywistości może to wcale nie być opłacalne.

Czy zmiana rezydencji podatkowej na czeską jest opłacalna?

Powyższe pytanie jest szczególnie aktualne w kontekście zmian, jakie przyniesie ze sobą „Polski Ład”. Tym bardziej że jest to sztandarowy projekt rządu Zjednoczonej Prawicy i należy się spodziewać, że rozwiązania w nim przygotowane zostaną niebawem wdrożone w życie.

My nadal po tych zmianach, po wdrożeniu tych zmian mamy w Polsce niższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej niż na Słowacji, w Niemczech, w Zachodniej Europie i takie same jak w Czechach. Ten ruch się nie opłaca powiedział na temat przenoszenia działalności gospodarczej za granicę premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w dniu 25 maja 2021 roku.

Należy więc zwrócić uwagę, że prezes Rady Ministrów powiedział wprost, iż po wprowadzeniu „Polskiego Ładu” zmiana rezydencji podatkowej na czeską przestanie być opłacalna.

Formy prowadzenia działalności w Republice Czeskiej

Podobnie jak w Polsce również w Czechach istnieją różne formy prowadzenia działalności gospodarczej. Otóż w tym przypadku są to:

  • działalność nieuregulowana – to odpowiednik polskiej działalności jednoosobowej, a więc forma zdecydowanie najprostsza pod względem formalności. Osoba, która chciałaby taką działalność rozpocząć, musi być pełnoletnia, mieć pełną zdolność do czynności prawnych oraz być niekarana;
  • działalność rzemieślnicza – wymaga ona spełnienia tych samych obowiązków jak w przypadku działalności nieuregulowanej, jednakże ponadto osoba, która zamierza ją rozpocząć, musi udowodnić, że posiada kwalifikacje do jej prowadzenia. Z tej formy korzystają na przykład mechanicy samochodowi, osoby wykonujące prace remontowo-budowlane czy też fotografowie;
  • działalność koncesjonowana – ten rodzaj wymaga uzyskania specjalnego zezwolenia od państwa. Dotyczy ona sprzedaży, produkcji i dystrybucji alkoholu, broni i materiałów wybuchowych, amunicji, materiałów pirotechnicznych oraz prowadzenia strzelnic i nauki strzelania, a także świadczenia usług detektywistycznych;
  • działalność związana – w tym przypadku konieczne jest posiadanie wymagane prawem wykształcenia oraz doświadczenia. W ramach tego rodzaju działalności można wykonywać prace geologiczne, produkować tytoń oraz wyroby tytoniowe, paliwa, substancje chemiczne czy odpady niebezpieczne, a także handlować zwierzętami i świadczyć usługi księgowe.

Jeszcze inną możliwością jest założenie w Czechach spółki handlowej. Ta właśnie forma cieszy się największym zainteresowaniem ze strony Polaków, którzy zastanawiają się nad zmianą rezydencji podatkowej.

Założenie firmy w Czechach – jakie są koszty?

Rozpoczęcie działalności gospodarczej w Czechach wiąże się z koniecznością poniesienia pewnych opłat, nawet w przypadku jednoosobowej formy jej prowadzenia. Otóż w takim wypadku koszt to 1000 koron. Natomiast w przypadku spółki handlowej należy przygotować się na znacznie wyższy wydatek. Będzie to bowiem 10000 koron.

Mariusz Sadowiak


Autor jest wieloletnim praktykiem w doradztwie gospodarczym, ma ogromne doświadczenie w prowadzeniu trudnych spraw restrukturyzacyjnych oraz w budowaniu rozwiązań optymalizacyjnych. W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu: mariusz.sadowiak@spartangroup.pl

3 odpowiedzi na “Czy opłaca się przenieść firmę do Czech?”

  1. STACHU pisze:

    Nie tyle co uważają Czechy za raj a Polskę za piekło. tak wygląda sytuacja.

  2. Annka pisze:

    Czechy to nie rozwiązanie…

  3. autor pisze:

    nie warto przenosić:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij