Menu
MLM

MLM – plusy oraz minusy zawodu XXI wieku

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób dąży do tego, że by zajmować się MLM. Szkolą się w tym zakresie w celu uprawiania tego zawodu jak najlepiej. Co oznacz MLM? Dlaczego nazywany jest zawodem XXI wieku?

MLM – znaczenie pojęcia

MLM jest skrótem od wyrażenia Multi-Level Marketing, a więc marketing wielopoziomowy. Nazywany jest również marketingiem sieciowym. W najprostszym znaczeniu tłumaczenia tego słowa, marketing sieciowy to kanał dystrybucji. Z kolei kanał dystrybucji to proces dostarczania produktu bezpośrednio do Klienta. Multi-Level Marketing w celu dotarcia bezpośrednio do Klientów angażuje dużo pośredników.

Marketing sieciowy ogranicza koszty związane z działaniami marketingowymi na rzecz wynagrodzeń dla partnerów biznesowych. Kluczową formą biznesu MLM jest rozszerzenie jak największej sieci kontaktów oraz partnerów. Ponad to w organizacjach opierających się na tym modelu biznesowym nie występuje kadra kierownicza, która zarządza sprzedażą tak jak w innych firmach. Tutaj każdy parter biznesowy działa na tych samych zasadach.

Zalety marketingu sieciowego

Praca w marketingu sieciowym posiada wiele zalet. Jedną z nich jest bez wątpienia elastyczny wymiar godzin pracy. Dzięki MLM pracę można wykonywać z każdego miejsca na ziemi w wybranych przez siebie godzinach. Dostosowując ją do swojej dyspozycji czasowej. Nie ma wyznaczonych godzin ani limitów.

Kolejną zaletą jest możliwość tworzenia własnej sieci dystrybutorów. W celu zarabiania dużych kwot zaleca się budowanie takiej sieci dystrybutorów. Pracując w tym modelu zazwyczaj ma się dostęp do pełnej gamy narzędzi ułatwiających pracę, jak również szkoleń. Bardzo ważne jest również to, iż w modelu tym nie ma ograniczeń wiekowych i edukacyjnych. Każdy może uprawiać ten zawód.

Wady marketingu sieciowego

Marketing sieciowy posiada wiele zalet. Jednak musisz posiadać określone cechy, by zmobilizować się do wykonywania go, z racji tego, że nie masz nad sobą szefa, który rozlicza Cię z wykonanej pracy. Dany model biznesowy wymaga dużego zaangażowania oraz chęci i cierpliwości. Żeby poznać odpowiednie techniki sprzedażowe bardzo często wymagane jest sporo czasu. Jak każdego wykonywanego zawodu również w tym przypadku trzeba się nauczyć.

Kryteria wyboru partnera biznesowego

Żeby zacząć działać w modelu marketingu sieciowego bardzo ważne jest to wybrać odpowiedniego partnera biznesowego. Przy wyborze firmy należy skupić się na następujących aspektach: historia danej firmy (kto ją założył, gdzie, od ilu lat działa na rynku), jej stabilność na rynku finansowym, plan kompensacyjny (sposób wynagradzania partnerów, sposób naliczania prowizji), umowa, jakość produktów (atesty, cena, itp.), opinie na temat firmy, wiążąca umowa, zakaz konkurencji, opinia wśród innych partnerów biznesowych.

Po dogłębnym przeanalizowaniu tych kwestii warto poważnie zastanowić się nad wyborem partnera biznesowego, ponieważ jest to decyzja, która będzie rzutowała przez lata. Właściwy, rzetelny  parter biznesowy to gwarancja sukcesu na długie lata.

Warto też podkreślić, iż marketing sieciowy to biznes, który nie wymaga inwestycji finansowych. Jedyną inwestycją w tym modelu to czas, który musimy włożyć, by wciąż udoskonalać się i wykonywać go pro, na najwyższym poziomie. Istnieje wiele szkoleń, materiałów, książek, z których możemy czerpać wiedzę i cały czas się szkolić. Śmiało można pokusić się o stwierdzenie, że MLM jest zawodem przyszłości, zawodem XXI wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij