Menu
Polacy w pracy

Prawie połowa Polaków nie czerpie satysfakcji ze swojej pracy

17% Polaków nie lubi firmy, w której pracuje, a co trzeci jest negatywnie nastawiony lub obojętny wobec swoich współpracowników. Z badania „Polacy w pracy – w kontekście przejawianych zachowań” przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia dla Preply dowiadujemy się, jak wygląda nasze podejście do środowiska pracy.

Polscy pracownicy twierdzą, że mają na co narzekać

Niemal 60% Polaków stwierdza, że praca jest dla nich ważnym elementem życia. Choć spędzamy tam jedną trzecią doby, to połowa polskich pracowników uznaje ją jednak wyłącznie za sposób na utrzymanie się. Okazuje się, że nie szukamy w pracy źródła życiowego zadowolenia. Tylko nieco ponad połowa ankietowanych odczuwa spełnienie w tym, co robi zawodowo, a prawie co piąty Polak podpisuje się pod stwierdzeniem, że nie czerpie z pracy satysfakcji (27% nie ma na ten temat zdania). Jedynie 56% twierdzi, że lubi firmę, w której pracuje.

Główne powody niechęci i braku zapału widać w tematach naszych narzekań. 1/3 respondentów przyznaje, że na co dzień słyszy w pracy narzekanie na zarobki. W badaniu wzięło udział 1000 Polaków w różnym wieku, z różnych miejscowości oraz z różnych grup zawodowych – jedynie 23% z nich stwierdziło, że zarabia przynajmniej średnią krajową. Ankietowani podkreślili też, że ich koledzy często skarżą się na szefa, firmę, nadmiar obowiązków, współpracowników, złą organizację, a także czas pracy.

Co nas zniechęca do kolegów z pracy?

Nie wszyscy darzą też sympatią swoich współpracowników. Mimo że większość Polaków zdecydowanie lubi (20%) lub raczej lubi (47%) osoby, z którymi pracuje, to niemal co piąty ankietowany przyznał, że nie jest zaangażowany w tworzenie z nimi bliższych relacji. Co ciekawe, bardziej pozytywne nastawienie zarówno do współpracowników, jak i całej firmy, mają kobiety. One również częściej niż mężczyźni mogą w trudnych sytuacjach liczyć na wsparcie kolegów (60% do 56%).

Jak dowiadujemy się z badania, często zniechęca nas do współpracowników ich styl bycia. 3/4 Polaków przyznało, że choć raz było świadkiem zachowań powszechnie uznawanych za uciążliwe. Najczęściej wskazywano tu narzekanie (50%), plotkowanie (49%), lenistwo (30%), zawiść (27%) i unikanie zawodowych obowiązków (25%). Polacy są też zgodni, że obserwowanie tego, jak inni leniuchują czy migają się od pracy, obniża ich własną produktywność.


Metodologia: Badanie zostało przeprowadzone w sierpniu 2023 roku na grupie 1000 Polaków w przedziale wiekowym 18–65. Respondenci, którzy wzięli udział w ankiecie, to osoby z różnych grup zawodowych – głównie z firm zatrudniających do 50 oraz do 250 pracowników.

Źródło: Preply – internetowa platforma nauki języków, łącząca korepetytorów z setkami tysięcy uczniów w 180 krajach na całym świecie. Ponad 35 000 korepetytorów uczy ponad 50 języków, korzystając z algorytmu uczenia maszynowego, który rekomenduje najlepszych korepetytorów dla każdego ucznia. Powstała w Stanach Zjednoczonych w 2012 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij