Menu
agencja pracy

Agencje pracy – Jak się w nich odnaleźć?

Agencje pracy cieszą się coraz większą popularnością. Dzieje się tak, ponieważ są one w stanie szybko reagować na zmiany na rynku pracy. Zaspokajają więc potrzeby zarówno małych jak i dużych przedsiębiorstw. Ponieważ zapotrzebowanie na agencje jest duże, wiele z nich specjalizuje się w konkretnych dziedzinach. Ten artykuł poświęcony będzie ich wyszczególnieniu.

Agencja pracy tymczasowej

W tym wypadku wiele zdradza sama nazwa agencji. Firmy tego typu specjalizują się w pozyskiwaniu pracowników, którzy docelowo pracować będą na umowie o pracy tymczasowej. Oznacza to, że stronami pośredniczącymi w zatrudnieniu są agencja, pracodawca oraz pracownik. W tym przypadku agencja pracy odgrywa ważną rolę w procesie pozyskiwania pracownika. To ona będzie odpowiedzialna za odprowadzenie podatku, opłacenie składek zdrowotnych pracownika oraz wypłacanie wynagrodzenia.

Z usług agencji tego typu korzystają firmy, które nie posiadają własnego działu do spraw pozyskiwania kadr. Przedsiębiorcy cały proces rekrutacji zlecają więc podmiotowi zewnętrznemu. Jeśli ocenią, że zatrudniony tymczasowo pracownik sprawdza się w ich firmie, wówczas mogą zatrudnić go bezpośrednio na umowę długoterminową.

Do agencji pracy zgłaszają się często studenci, mamy czy seniorzy, a więc osoby, które nie szukają pracy stałej, a jedynie dodatkowego dochodu. Taka forma zatrudnienia to również dobra okazja do nabycia doświadczenia lub rzeczywistego sprawdzenia, czy dana praca nam odpowiada. Jak już wspomnieliśmy, w tym wypadku największym atutem jest duża elastyczność.

Agencja pośrednictwa pracy

Takie agencje cechują się szerszym zakresem swoich obowiązków niż w przypadku agencji pracy tymczasowej. Dzieje się tak ponieważ zajmują się one również długotrwałym pozyskiwaniem pracowników, szeroką rekrutacją oraz outsourcingiem pracowników zewnętrznych.

Ich rolą jest analiza rynku pracy i tworzenie szerokiej bazy kandydatów. Agencje tego typu pomagają firmom w procesie długofalowym. Nie rekrutują pracowników „na chwilę”, więc muszą dobrze ocenić potencjalnego kandydata. Często zajmują się także naborem oraz selekcją pracowników z Europy Wschodniej. W ten sposób odciążają firmy, które nie muszą same zajmować się procesem rekrutacji.

Pracodawcy doceniają ich rolę, ponieważ agencje pracy posiadają szeroką bazę kandydatów. Często mogą więc zrekrutować odpowiedniego pracownika znacznie szybciej, niż w normalnym procesie rekrutacji w wykonaniu firmy. Ponadto agencje mogą również pośredniczyć w negocjacjach pomiędzy klientem a potencjalnym pracownikiem.

Agencja doradztwa personalnego

Ten rodzaj agencji szczególnie docenią przedsiębiorcy oraz właściciele firm. Czasem przedsiębiorstwa otrzymują dziesiątki, jeśli nie setki aplikacji każdego miesiąca. Jak spośród tylu zgłoszeń wybrać najbardziej odpowiednich kandydatów? Dokładnie tak, poprzez skorzystanie z usług agencji doradztwa personalnego.

Pracownicy agencji to osoby, które nie tylko analizują oferty kandydatów. To ludzie zorientowani w psychologii, marketingu oraz prawie. W ich pracy ważna jest także intuicja, która podpowie im, czy wskazany kandydat okaże się tym właściwym. Do ich obowiązków należy również śledzenie branżowych trendów, analizowanie rynku pracy oraz tak zwany headhunting, czyli poszukiwanie wartościowych pracowników, którzy w tej chwili są związani z innym pracodawcą, ale być może chcieliby w przyszłości zmienić pracę,

Jak widać agencje pracy mogą odpowiadać na różne potrzeby firm. Zależnie od charakteru przedsiębiorstwa dobiorą odpowiednich kandydatów, ale również zdejmą z przedsiębiorców część obowiązków. Dzięki temu są one atrakcyjne zarówno dla małych, jak i dużych firm. Pomagają także osobom poszukującym pracy, ponieważ znacznie usprawniają proces rekrutacji.

Mariusz Sadowiak 

 

Jedna odpowiedź do “Agencje pracy – Jak się w nich odnaleźć?”

  1. Karol Kurczaba pisze:

    Work Serwis – coś ktoś?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij