Menu
praca za darmo

24 godziny w roku pracujemy za darmo na rzecz rodziny lub znajomych

Ponad 42% Polaków przyznaje się do świadczenia darmowych usług na rzecz rodziny lub przyjaciół. Jedna osoba przeznacza na taką pracę średnio 24 godziny rocznie. Jednocześnie aż 73% badanych twierdzi, że wykonywanie pracy zawodowej na rzecz dalszych krewnych powinno być odpłatne, a 64% — że płacić powinna też najbliższa rodzina. Co jeszcze myślimy o pracy na rzecz osób, które dobrze znamy?

Serwis kariery LiveCareer Polska przeprowadził badanie, w którym 993 osoby zapytano o problem świadczenia darmowych usług na rzecz krewnych i przyjaciół. Wyniki ankiety zdają się potwierdzać, że z rodziną dobrze wychodzi się tylko na zdjęciu, a wykonywanie pracy za darmo „po znajomości” to w Polsce powszechne zjawisko.

Problem wykonywania darmowych usług na rzecz bliskich najczęściej dotyka pracowników gastronomii (prawie 67% odpowiedzi w tej grupie), edukacji (57%) oraz przemysłu i budownictwa (50%). Chodzi m.in. o takie czynności jak catering i obsługa kelnerska, udzielanie korepetycji czy pomoc krewnym w pracach remontowych. Do nieodpłatnej pracy na rzecz znajomych przyznało się aż 76% respondentów, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą.

Nic dziwnego, że aż 42% osób, którym zdarza się wykonywać za darmo usługi na rzecz znajomych, ma poczucie, że powinni otrzymać za to wynagrodzenie.

Małgorzata Sury, ekspertka ds. kariery w LiveCareer, komentuje: Problemem tego typu pracy nie jest wyłącznie utrata potencjalnego zarobku. Osoby, które pomagają bliskim w ten sposób, ponoszą też inne, ukryte koszty — np. pracują po godzinach albo w czasie, który normalnie przeznaczyliby na pracę zarobkową.

Mimo to nie każdy potrafi odmówić rodzinie lub znajomym. Aż 61% respondentów, którym zdarzyło się pracować za darmo, przyznaje, że po prostu chcieli pomóc. Natomiast co czwarty badany świadczący nieodpłatne usługi „po znajomości” nie poprosił o wynagrodzenie, bo… czułby się zawstydzony.

Brak asertywności może nas sporo kosztować. Nie chodzi tylko o kwestie finansowe, ale o nasze dobre samopoczucie, czas wolny i jakość relacji z innymi — mówi Żaneta Spadło, ekspertka kariery LiveCareer.pl i autorka badania Jeśli czujemy, że taka pomoc ma na nas zły wpływ, nie bójmy się do tego przyznać. Osoby naprawdę bliskie powinny to zrozumieć. A jeśli nie, to znaczy, że ta konkretna relacja nie była tego warta.

„Badanie o pracy za darmo na rzecz rodziny i przyjaciół 2021” wykazało również, że:

  • aż 71% osób, którym zdarzyło się nieodpłatnie wykonać usługę „po znajomości”, robiło to po godzinach
  • ponad 21% respondentów odmówiło pracy zarobkowej (np. zlecenia od klienta), bo w tym czasie za darmo wykonywali usługę dla kogoś bliskiego
  • około 75% badanych oczekuje wynagrodzenia za pracę wykonaną na rzecz kolegów i koleżanek
  • ponad 45% Polaków samemu korzystało z nieodpłatnej pracy swoich krewnych lub przyjaciół.

Jedna odpowiedź do “24 godziny w roku pracujemy za darmo na rzecz rodziny lub znajomych”

  1. Weronika Mróz pisze:

    Brak asertywności może nas sporo kosztować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij