Menu
Praca zdalna

Praca zdalna również po pandemii? Polacy tego oczekują

Pandemia pokazała nam, że praca zdalna może być faktycznie dobrą alternatywą w przypadku wielu zawodów. Jak wynika z badania Deloitte aż 57 proc. pracowników najchętniej kontynuowałoby taką formę pracy również po „powrocie do normalności”.

Praca zdalna będzie już normą?

Choć dzięki szczepionkom możemy pomału myśleć nad tym, jak szybko wrócimy do życia sprzed pandemii. Okazuje się, że niektóre rozwiązania mogą zostać z nami na dłużej. Jednym z nich jest praca zdalna, która jest doceniana ze względu na dużą elastyczność.

O swoją koncepcję pokusiła się Ashley Whillans wykładowczyni Harvard Business School. Jej zdaniem niebawem w wielu firmach może zostać wprowadzony model określony jako „3-2-2”. Jest to hybrydowy tryb pracy – trzy dni pracujemy w biurze, dwa spędzamy pracując w domu, a pozostałe dwa pozostają do naszej dyspozycji.

Taki model miałby zapewniać pracownikom lepszą elastyczność, co mogłoby wpłynąć na ich zadowolenie z wykonywanej pracy, ale także produktywność czy kreatywność. To również lepsze dopasowanie obowiązków zawodowych do codziennego życia.

Inni eksperci wskazują na kolejną przemianę, do której może niebawem dojść. Jeśli praca zdalna stanie się bardziej popularna, wówczas może doprowadzić to do wyludnienia dużych miast. Wiele osób wolałoby mieszkać w mniejszej aglomeracji, jednak obecnie nie mogą sobie na to pozwolić. Tymczasem możliwość pracy z każdego miejsca, w którym ma się dostęp do Internetu jest wyjątkowo kuszącą propozycją.

Praca zdalna to dobra forma dla Milenialsów

Osoby w wieku 25-34 lat należą do grupy ludzi, która w największym stopniu chciałaby móc wykonywać swoje obowiązki w trybie zdalnym. Dzieje się tak, ponieważ młodym osobom zależy na mobilności. Często mają już pierwsze poważniejsze doświadczenie zawodowe, jednak niekoniecznie chcieliby przeprowadzać się do większych miejscowości w celu rozwoju swojej kariery.

Mieszkańcy wsi i miasteczek często mają dostęp do stałego łącza. Mogą więc wykonywać swoje obowiązki poprzez pracę zdalną. To również sposób na znalezienie lepszej pracy, która nie tylko będzie oznaczała wyższe zarobki, ale także możliwość dalszego rozwoju.

Oznacza to, że pracodawcy będą musieli zastanowić się nad tym, czy nie wprowadzić pracy zdalnej w swoich firmach. Możliwe, że za kilka(naście) miesięcy zdolne osoby spoza dużych miast nie będą już chciały się przeprowadzać tylko po to, aby dostać pracę marzeń – ona może być dla nich dostępna nawet bez wychodzenia z domu, a co dopiero po przeprowadzeniu się.

Praca zdalna zbadana przez Deloitte

Firma doradcza Deloitte w ramach badania „Voice of the European workforce” zbadała opinię pracowników z siedmiu państw – Francji, Niemiec, Włoch, Portugalii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Polski. Spośród 10 000 osób aż 80 proc. z nich przyznało, że w ostatnich miesiącach ich forma pracy musiała ulec zmianie.

Jak wynika z naszego raportu, możliwości częstszej pracy zdalnej po powrocie sytuacji do normalności, spodziewa się 62 proc. pracowników w Europie i 57 proc. nad Wisłą. Co ciekawe, w przypadku ankietowanych z Europy odsetek ten jest nawet wyższy wśród osób, którym przed pandemią nie zdarzało się pracować zdalnie i wynosi 70 proc. – powiedział lider zespołu ds. kapitału ludzkiego w Europie Środkowej John Guziak.

Co jednak istotne, badane osoby przyznawały, że wdrożenie pewnych zmian związanych z przejściem na pracę zdalną było dla nich bardzo łatwe. Spośród rzeczy, które najbardziej docenili po zmianie tryby pracy najczęściej wybierano wzrost autonomii – pracownikom odpowiadało to, że muszą sami siebie pilnować, ale mogą także samodzielnie rozkładać swoje obowiązki na cały dzień.

Ponadto wśród polskich badanych 85 proc. osób stwierdziło, że dużym atutem jest elastyczny harmonogram. Wielu Polaków pracowało bowiem w innych godzinach niż podczas pracy w firmie.

Praca zdalna może być więc zjawiskiem coraz częściej spotykanym. Jak pokazują badania jest to tryb pracy, który cieszy się dobrą opinią wśród samych pracowników.

Mariusz Sadowiak 

Jedna odpowiedź do “Praca zdalna również po pandemii? Polacy tego oczekują”

  1. Karol Kurczaba pisze:

    Praca zdalna może być więc zjawiskiem coraz częściej spotykanym. Jak pokazują badania jest to tryb pracy, który cieszy się dobrą opinią wśród samych pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij