Menu
Agencja pracy

Agencja pracy – wyłącznie pośrednik czy również wartość dodana?

Obecnie agencje pracy cieszą się dużym zainteresowaniem. Rynek działa dynamicznie, a wielu pracodawców oraz pracowników nierzadko potrzebują pomocy. Dziś zastanowimy się nad tym, czy firmy pomagające firmom w znalezieniu rąk do pracy są jedynie pośrednikiem, czy może stanowią pewną wartość dodaną.

Agencja pracy, czym właściwie ona jest?

Na początku powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie postawione w śródtytule. Przede wszystkim celem takiej firmy jest pośredniczenie pomiędzy pracodawcami a pracownikami. Do agencji zgłaszają się osoby poszukujące pracy, tudzież firmy, które poszukują nowych osób do zrekrutowania. Docelowo celem jest przyśpieszenie procesu znalezienia pracy/pozyskania pracownika.

Czasem agencja pracy zajmuje się także doradztwem zawodowym. Wówczas pomaga ona osobie poszukującej zatrudnienia w znalezieniu optymalnej dla swoich zainteresowań pracy. Takie formy mogą różnić się również swoimi profilami – jedne będą specjalizować się w zatrudnieniu tymczasowym, a inne w zatrudnieniu stałym.

W jaki sposób pomagają nam agencje pracy?

Do agencji pracy mogą zgłaszać się firmy, które poszukują pracownika o konkretnym profilu. Wówczas spośród zgromadzonych CV pośrednik szuka kandydatów, którzy w największym stopniu spełniają oczekiwania przedsiębiorcy. To również pośrednik bierze na siebie pierwszą część rozmów kwalifikacyjnych. Dobra agencja pracy to taka, która weźmie pod uwagę nie tylko umiejętności kandydata, ale również jego osobowość – następnie należy ocenić, czy taka osoba odnalazłaby się na danym stanowisku.

Wiele firm chętnie współpracuje z agencjami pracy. Dzieje się tak między innymi dlatego, ponieważ pośrednicy dysponują szeroką bazą kandydatów. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą rezygnować z działów do spraw zatrudniania pracowników i skupić się wyłącznie na innych aspektach swojej działalności.

Agencja pracy może stanowić dużą wartość dodaną w przypadku stałej współpracy z daną firmą. W perspektywie długookresowej może ona z wyprzedzeniem pozyskiwać kolejnych pracowników, na przykład w miejsce tych, którzy zamierzają odejść z obecnej pracy. Ponadto przedsiębiorca może dzielić się swoimi spostrzeżeniami odnośnie rekrutowanych pracowników i zaznaczać, którzy najlepiej wywiązują się z powierzanych im zadań, a z których nie jest zadowolony. To również cenne informacje dla pośrednika, który w ten sposób będzie mógł udoskonalić swój proces rekrutacyjny.

Agencja pracy dodatkowym wsparciem dla pracownika

Jeśli jesteśmy osobami poszukującymi pracy, pamiętajmy o tym, że naszemu rekruterowi zależy na tym, aby znaleźć dla nas zatrudnienie. Jest to duży plus, ponieważ nawet jeśli nie znajdziemy zatrudnienia w firmie, o której myśleliśmy, w dalszym ciągu mamy po swojej stronie osobę, która pomoże nam w poszukiwaniu alternatyw. Między innymi z tego powodu ciężko więc nazwać agencję pracy jedynie pośrednikiem w zatrudnieniu. Jej rolą jest również znalezienie nam pracy w przypadku niepowodzenia przy rekrutacji.

Jeśli jesteśmy osobą, która poszukuje pracy za granicą, wówczas agencja pracy pomoże nam przy wszelkich formalnościach oraz dokumentacji. Jest to szczególnie istotne, gdy nie posługujemy się językiem urzędowym państwa, w którym zamierzamy podjąć zatrudnienie. To również z pośrednikiem możemy ustalić wiele kwestii, na które normalnie nie pozwoliłaby nam bariera językowa.

Jak widać agencja pracy oferuje sporo ciekawych możliwości zarówno dla pracodawcy, jak i pracobiorcy. Z tego powodu ciężko nazwać ją jedynie pośrednikiem rozmów. To raczej usługa, która pomaga w usprawnieniu procesu rekrutacji połączona z opieką nad potencjalnym pracownikiem.

Naturalnie są różne agencje, nie każda może sprostać naszym oczekiwaniom. Warto jednak podjąć pewien wysiłek i znaleźć tę, z którą będzie nam się dobrze współpracowało. Wówczas może się okazać, że w długofalowym procesie zyskaliśmy naprawdę wiele. Właśnie z tego powodu firmy często związują się z konkretną agencją pracy na dłużej, a i pracownicy potrafią zbudować więź ze swoimi rekruterami.

Mariusz Sadowiak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij