Menu
agencja pracy

Agencja pracy – jak krok po kroku zweryfikować jej jakość?

Coraz więcej firm przekonuje się do usług świadczonych przez agencje pracy. Choć wielu przedsiębiorców w dalszym ciągu preferuje samodzielne rekrutacje, spora część z nich zastanawia się nad skorzystaniem z usług zewnętrznego przedsiębiorstwa.

Agencja pracy – czym ona właściwie jest?

Celem pośrednictwa pracy jest odciążanie firm z przeprowadzania procesów rekrutacji. Z takiej możliwości korzystają zarówno małe jak i duże przedsiębiorstwa. Małych firm przeważnie nie stać na utworzenie działu do spraw rekrutacji. Z tego powodu znalezienie odpowiedniego pracownika powierzają zaufanej agencji pracy. W przypadku dużych przedsiębiorstw często istnieje potrzeba regularnego pozyskiwania nowych osób. W tej sytuacji wsparcie zewnętrznej firmy może okazać się niezwykle cenne.

Wielu przedsiębiorców początkowo nie jest przekonanych do usług agencji pracy. Swoje zdanie zmieniają jednak z biegiem czasu, gdy odkrywają, jak ciężko czasem pozyskać dobrego pracownika. Czasem samo napisanie ogłoszenia, które przykuje wzrok potencjalnego pracobiorcy stanowi wyzwanie, tymczasem należy taką osobę jeszcze przekonać do pracy dla danej firmy. W przypadku małych przedsiębiorców często również brakuje wiedzy odnośnie działania tego typu agencji – wydaje im się, że z ich usług mogą korzystać jedynie ci pracodawcy, którzy rekrutują pracowników na dużą skalę.

Agencja pracy – jak wybrać tę najlepszą?

Na polskim rynku jest panuje duża konkurencja. Wybór dobrej agencji jest więc niezwykle istotny, ponieważ może się okazać, że mogliśmy podjąć zdecydowanie lepszą decyzję odnośnie tego, komu powierzymy rekrutację pracowników. Nie warto kierować się jedynie czynnikiem finansowym. Agencje pracy, które starają się nas zachęcić najniższymi stawkami często mogą próbować rekrutować pracowników po jedynie pobieżnej rozmowie z nimi. Zatrudniając później takie osoby może okazać się, że nie są one dobrze dopasowane do potrzeb i charakteru naszej firmy. Jednak nawet droższe agencje mogą nie odpowiadać naszym oczekiwaniom. W jaki sposób dokonać więc dobrego wyboru?

Przede wszystkim nie bójmy się weryfikacji danej firmy za pomocą internetu. Dziś w sieci możemy znaleźć wiele opinii odnośnie wielu usługodawców. Zdecydowanie warto się z nimi zapoznać przed podjęciem decyzji. Warto zwrócić uwagę na to, czy dana firma istnieje w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia – jeżeli tak, wówczas mamy pewność co do tego, że jest ona wiarygodna.

Często dana agencja pracy specjalizuje się w doborze określonych kandydatów. Profesjonalna agencja posiada rozbudowaną bazę ofert pracy. Ważne jest to, aby rekruterzy nie tylko szukali odpowiednich osób, ale także weryfikowali ich kompetencje. Wówczas nasza firma może mieć pewność odnośnie ludzi, których przyjdzie jej zatrudnić.

Ważna jest specjalistyczna wiedza

Chcą wybrać najlepszą dla nas agencję pracy, powinniśmy szukać takiej firmy, która będzie posiadała szeroką bazę pracowników, którzy mogą odpowiadać naszym potrzebom. Choć wielu osób obawia się współpracy z zewnętrzną firmą, jej wiedza może okazać się niezwykle cenna. Jeśli nawiążemy kontakt z agencją, która dobrze zna nasz rynek, wówczas może być ona w stanie pozyskać pracownika, którego nam nie udałoby się zakontraktować.

Gdy rekrutujemy pracownika, często nie oczekujemy od niego jedynie umiejętności potrzebnych do wykonywania powierzonej mu pracy. Musi on również wpasować się do konkretnego zespołu, dzięki czemu on sam będzie lepiej odnajdywał się w nowym miejscu. Najlepsze agencje przeprowadzają swoim kandydatom testy kompetencji. Dzięki temu potrafią lepiej poznać mocne i słabe strony danej osoby. To pozwala także lepiej określić ich predyspozycje oraz użyteczność w kontekście danej firmy. Takie działania mogą pozwolić na uniknięcie sytuacji, gdy pracownik byłby rozczarowany nowym miejscem pracy, a pracodawca swoim nowo zatrudnionym pracownikiem.

Agencja pracy może być więc niezwykle pomocnym narzędziem zarówno dla małego, jak i dużego pracodawcy. Należy jednak zastanowić się nad tym, jaka firma będzie najlepiej odpowiadała naszym potrzebom. Następnie zweryfikujmy jej jakość. Im lepiej przeanalizujemy daną agencję pracy, tym większe szanse na to, że nie będziemy rozczarowani jakością oferowanych przez nią usług!

Andrzej Dworzański

2 odpowiedzi na “Agencja pracy – jak krok po kroku zweryfikować jej jakość?”

  1. Agata pisze:

    Przestrzegam przed agencją Woork Room
    najgorsza firma z jaką kiedykolwiek miałam styczność – jak przychodzi czas wypłat, to strona siada, nikt nie odbiera, ewentualnie wysyłają sms, że wyślą kasę później, już abstrahując od podpisywania dokumentów za pracownika (sic!!!) i braku ubezpieczenia zdrowotnego, a pobieraniu sobie za to PROWIZJĘ. Trzymajcie się z daleka

  2. Helena Cieślik pisze:

    Czy polecacie jakąś agencję z Kalisza lub okolic – szukam pracy w charakterze opiekunki osoby starszej z zamieszkaniem. Nie interesuje mnie wyjazd do Niemiec. Mam 58 lat. Brak nałogów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij