Zarządzanie różnorodnością kulturową, nowoczesny bełkot czy element efektywizowania pracowników?
Często spotykamy się z pojęciem różnorodności kulturowej. Z pracownikami różnych kultur zetknęli się Polacy, którzy wyjechali pracować na emigracji. Jednak i w naszym kraju coraz częściej przychodzi nam pracować z ludźmi różnego pochodzenia. Czy sprawne zarządzanie różnorodnością kulturową faktycznie może zwiększyć efektywność?
Różnorodność kulturowa – na co zwrócić uwagę?
Nie od dziś wiadomo, że szczęśliwy pracownik to lepszy pracownik. Dlatego też wielu przedsiębiorców dużą wagę przywiązuje do atmosfery panującej w pracy. Jednak aby nasi pracownicy czuli się dobrze musimy znać ich potrzeby. Tu z kolei pojawia się potrzeba dobrej komunikacji oraz wzajemnego zrozumienia.
Ludzie różnych kultur mogą się od siebie znacznie różnić. Nie oznacza to oczywiście, że nie mogą się oni dobrze dogadywać! Ważne jest szybkie wypracowanie takich reguł, w których wszyscy będą czuli się komfortowo. Wzajemny szacunek to podstawa budowania dobrych, zdrowych relacji w pracy. To zaś przełoży się później na efektywność w pracy oraz ogólne wyniki firmy.
Zarządzanie różnorodnością kulturową może być jednak wymagającym zadaniem. Szczególnie w momencie, gdy w naszej firmie będzie duża dysproporcja na rzecz jednej grupy narodowej lub gdy grup będzie naprawdę wiele. Mimo wszystko warto dokładać wszelkich starań, aby jak najlepiej zgrać kadrę pracowniczą.
Różnorodność kulturowa – dlaczego jak nad nią zapanować?
Jak już wspomnieliśmy, ludzie mogą się od siebie znacząco różnić. W przypadku odmiennej kultury dochodzi kwestia bariery językowej czy też asymilacji w nowym otoczeniu. Dla pracownika odnalezienie się w nowej pracy, w której otaczają go ludzie innych narodowości może nie być łatwym zadaniem. Dlatego warto integrować kadry pracownicze.
Zespół, który dobrze się rozumie, to zespół, które lepiej funkcjonuje. Dlatego właśnie sprawne zarządzanie różnorodnością kulturową może znacznie zwiększyć efektywność pracowników. Jednym może być łatwiej, a innym trudniej się zasymilować. Należy jednak pamiętać o tym, że osoby podejmujące pracę najczęściej chcą być dobrymi pracownikami, mogą mieć jednak trudności w odnalezieniu się w nowym miejscu.
Warto edukować pracowników pod względem ich różnorodności kulturowej. Im lepiej poznają drugiego człowieka, tym lepiej będą rozumieli jego potrzeby. Komunikacja jest kluczem do lepszych wyników przedsiębiorstwa, dlatego jednym z priorytetów powinno być zadbanie o jej wysoki poziom.
Różnorodność kulturowa będzie coraz bardziej powszechnym zjawiskiem
W krajach Unii Europejskiej coraz częściej brakuje pracowników. Potrzeby krajowych rynków nie mogą zostać zaspokojone jedynie pracownikami z danego państwa. Oznacza to, że coraz więcej firm będzie zatrudniało ludzi z różnych państw. W związku z tym dobra i sprawna komunikacja oraz dbanie o dobrą atmosferę w pracy będzie stanowić coraz większe wyzwanie.
Z tego powodu warto być na obecne realia przygotowanym. Wyzwanie związane z zarządzaniem różnorodnością kulturową może prędzej czy później spotkać każdą firmę. W dzisiejszych czasach pracownicy dużą wagę przykładają nie tylko do tego, za ile będą pracować, ale również chcą dobrze czuć się w danym miejscu pracy. Żyjemy również w czasach, gdy pracownicy chętnie dzielą się opiniami o firmie w sieci. Każdy przed zdecydowaniem się o podjęciu pracy może sprawdzić, jakie zdanie mają osoby, które pracowały w danym miejscu przed nami. To również kolejny argument za tym, aby dbać o dobre samopoczucie pracowników. Dobre opinie mogą być silnym powodem do zdecydowania się o podjęciu pracy u nas. Złe mogą jednak skutecznie odstraszać.
Zarządzanie różnorodnością kulturową to szereg wyzwań, których warto się podjąć. Obecne czasy wymagają dobrej znajomości potrzeb pracowników. Nagrodą może być większa efektywność oraz dobra atmosfera w miejscu pracy. Z pewnością nie jest to nowoczesny bełkot, a współczesne oczekiwania, którym należy sprostać.
Andrzej Dworzański
Dodaj komentarz