Menu
Zawody przyszłości

Zawody przyszłości – o czym myśleć już teraz, aby później mieć dobrą pracę

Wiele słyszy się o tym, że rynek pracy się zmienia. Niektóre zawody przyszłości są jednak stosunkowo nieoczywiste. Dlatego też warto wiedzieć, jak może wyglądać sytuacja pracownika za kilka lat. Ta wiedza może pomóc w odpowiednim dostosowaniu się do potrzeb, które dopiero nadejdą.

Zawody przyszłości oparte na technologiach

Chyba nie będzie dużym zaskoczeniem stwierdzenie, że praca robi się coraz bardziej zautomatyzowana. Dla pracownika oznacza to, że na rynku pracy pożądane są specjalistyczne umiejętności komputerowe. Z tego powodu można śmiało założyć, że szeroko pojęta branża IT będzie miejscem, które nieustannie będzie potrzebować rąk do pracy.

Już w tej chwili zarobki w firmach IT sięgają znacznie powyżej średniej. W najbliższej przyszłości trend ten z będzie się utrzymywał. Jednak i tutaj trzeba się nieustannie doskonalić. Do niedawna jednymi z lepiej płatnych języków były Java, Ruby, Python i C. Teraz (w ujęciu globalnym) jest to Go, Clojure, F# i Scala. W Polsce w 2019 roku triumfy święciła zdecydowanie Scala (10-15 tys. miesięcznie), ale Java nadal należy do lepiej płatnych, szczególnie na wysokim poziomie umiejętności.

Warto również śledzić zawody związane z odnawialnymi źródłami energii. Klimat i środowisko to medialne tematy, ale również branże, wokół których będzie w najbliższych latach bardzo głośno. Eksperci z USA prognozują, że do 2026 roku zapotrzebowanie na inżynierów specjalizujących się w fotowoltaice zwiększy się o 115%, a w energii wiatrowej o 95%. Sytuacja może wyglądać podobnie w Europie, w tym Polsce.

Zawody przyszłości związane z branżą medyczną

Pandemia pokazała, jak ważna jest medycyna. Z tego powodu do zawodów przyszłości niewątpliwie należą te, które są z nią powiązane, nawet niekoniecznie bezpośrednio.

Patrząc z perspektywy zmian demograficznych w Europie, czyli starzenia się naszego społeczeństwa, interesującymi zawodami, w których na pewno nie zabraknie pracy, a wynagrodzenia będą rosły, jest szeroko pojęta branża medyczna. Na podstawie dostępnych badań oraz prognoz jest niemal pewne zwiększenie zapotrzebowania na personel o co najmniej 10% w skali kolejnego dziesięciolecia, oraz 25% w kolejnych 30 latach, patrząc przez pryzmat jedynie krajów europejskich. Dotyczy to całego spektrum stanowisk: lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, trenerów, ratowników medycznych, opiekunów osób starszych, czy dietetyków – mówi Piotr Matan, National Key Account and BPO Development Manager, Trenkwalder.

Ponadto popularne będą zawody związane z pomaganiem oraz ochroną zdrowia, takie jak:

  • lekarz, pielęgniarka,
  • fizjoterapeuta, rehabilitant
  • opiekun medyczny
  • psycholog, psychoterapeuta, coach/trener
  • trener osób starszych, animator czasu wolnego dla osób starszych, opiekun osób starszych
  • dietetyk
  • trener personalny
  • doradca – finansowy, emerytalny, ubezpieczeniowy, inwestycyjny
  • weterynarz

Zawody, na które trzeba uważać

Warto mieć również na uwadze to, że niektóre zawody będą coraz mniej pożądane na rynku pracy. Rozwój technologiczny sprawi, że człowiek nie będzie już potrzebny w niektórych sektorach.

Przede wszystkim mniejsze zapotrzebowanie może dotknąć pracowników produkcyjnych. Maszyny są coraz dokładniejsze, przez co łatwiej jest im zastąpić pracę człowieka. Już teraz szczególnie mocno widać to w przemyśle motoryzacyjnym.

Podobnie sprawa wygląda z kasjerami. W marketach czy fast-foodach coraz częściej możemy natknąć się na kasy samoobsługowe. Wielkie koncerny testują również sklepy, w których w ogóle nie ma żadnych pracowników. W niektórych krajach restauracje nie zatrudniają także kelnerów. Klienci zamawiają jedzenie za pomocą specjalnych tabletów umieszczanych przy stolikach.

Tak więc istnieją zawody przyszłości, ale są również prace, które z czasem będą zanikać. Z tego powodu warto być na pewne zmiany zawczasu przygotowanym. W innym wypadku musimy liczyć się z utratą pracy i żmudnym poszukiwaniem nowej.

Mariusz Sadowiak 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij