Menu
wynagrodzenia Polaków

Wynagrodzenia Polaków – większość z nas nie jest z nich zadowolona

Serwis Pracuj.pl przeprowadził badanie dotyczące zadowolenia Polaków ze swojego wynagrodzenia. Okazuje się, że większość z nas uważa, że powinna zarabiać więcej. Ponadto pracownicy woleliby mieć wyższe pensje zamiast otrzymywania rozmaitych befefitów.

Wynagrodzenia Polaków – czy jest aż tak źle?

Polacy generalnie nie są zadowoleni z pensji, jakie otrzymują. Raptem jedna trzecia pracowników uważa, że zarabia zadowalające pieniądze. Taki obraz wyłania się z badania przeprowadzonego przez serwis Pracuj.pl.

Większość badanych Polaków nie jest (…) zadowolonych ze swojej pensji – jedynie 32 proc. respondentów twierdzi, że obecne wynagrodzenie spełnia ich oczekiwania, a 37 proc. nie zgadza się z tym zdaniem. Dokładnie tyle samo uważa, że zarabia odpowiednio w stosunku do swoich umiejętności i doświadczenia – czytamy w raporcie pod tytułem „Polacy w środowisku pracy”.

45 procent badanych starało się w ubiegłym roku o podwyżkę, natomiast 32 procent respondentów przyznało, że nie robiło tego nigdy. Zdaniem analityków Polakom ciężko rozmawia się o pieniądzach oraz swoich wynagrodzeniach. Z jednej strony narzekamy na zbyt niskie zarobki, z drugiej zaś boimy się porozmawiać ze swoim szefem o naszej pensji.

Problemem może być również to, że skoro Polacy rzadko rozmawiają o swoich wynagrodzeniach, również między sobą, to ciężko im określić, o jakie stawki powinni walczyć. Z badania wynika, że raptem 49,5 procent respondentów wiedziało, jak ich zarobki wyglądają na tyle konkurencji.

Wynagrodzenia Polaków są słabe, bo nie umiemy się negocjować?

Warto zwrócić uwagę na to, że tylko połowa respondentów uważa, że system wynagrodzeń w ich miejscu pracy jest zrozumiały. Możliwe, że już na etapie negocjacji dochodzi więc do pewnych nieporozumień, które potem kończą się rozczarowaniem ze strony pracownika.

Ponadto zdecydowana większość badanych (71 procent) przyznała, że oferty pracy powinny zawierać konkretne widełki płacowe. W tym momencie zainteresowana osoba od razu wiedziałaby, jakiego wynagrodzenia może oczekiwać. Często jednak oferty takiej informacji nie zawierają.

Wychodzi więc na to, że brak odpowiednich umiejętności negocjacyjnych może odbić się później na zadowoleniu pracownika. Pytanie brzmi – czy jest to wina pracodawcy? W zasadzie nie, dlatego też istotne jest przełamywanie się i nabieranie pewnych umiejętności miękkich.

Przed rozmową o pracę warto zapoznać się ze średnimi zarobkami na stanowisku, na które aplikujemy. Wówczas będziemy wiedzieć, jaką stawkę możemy zaproponować naszemu potencjalnemu pracodawcy. Jeśli zaś już pracujemy w danym miejscu, wówczas możemy udać się do szefa i wyjaśnić mu, że nasze umiejętności od momentu dołączenia do firmy wzrosły, dlatego chcielibyśmy uzyskiwać większe wynagrodzenie. Istotne jest to, abyśmy dobrze uargumentowali naszą prośbę.

Wynagrodzenia ważniejsze od benefitów

Badani przyznali, że dodatkowe benefity nie są dla nich szczególnie istotne, nawet jeśli zawierają atrakcyjne świadczenia pozapłacowe. Generalnie większość respondentów przyznała, że zdecydowanie ważniejsze jest lepsze wynagrodzenie.

Badacze poprosili respondentów o wybór między benefitami, a podwyżką. Aż 60 proc. osób wybrałoby dodatkowe wynagrodzenie niezależnie od tego, czy oferowany benefit miałby wartość wyższą od kwoty podwyżki. Kolejne 38 proc. respondentów uznało, że wybrałoby +cenniejszy+ benefit, ale tylko w sytuacji, gdy pokrywałby się on z ich zainteresowaniami. Tylko 3 proc. ankietowanych wolałoby jakiekolwiek świadczenie pozapłacowe zamiast podwyżki – czytamy w raporcie.

Gdy poproszono badanych o wskazanie trzech najważniejszych świadczeń pozapłacowych, respondenci najczęściej zaznaczali pakiety medyczne, dodatkowy płatny urlop oraz ubezpieczenie na życie. To właśnie to ostatnie świadczenie jest tym, które najczęściej oferują firmy w Polsce.

materiał redakcyjny

 

REKLAMA


Rozwiń listę języków

 

Skontaktuj się z nami. Mamy już dla Ciebie gotowe rozwiązania

W czym możemy Ci pomóc?

Threezones West Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
ul. Łagiewnicka 54/56/2.22
57-920 Łódź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij