Menu
zewnętrzna agencja pracy

Wewnętrzny dział kadrowy czy zewnętrzna agencja pracy? W co zainwestować?

Wiele firm zastanawia się nad tym, czy lepiej będzie zainwestować pieniądze we własny wewnętrzny dział kadrowy, czy też powierzyć rekrutację pracowników zewnętrznej agencji pracy. W tym artykule postaramy się przeanalizować drugi wariant.

Zewnętrzna agencja pracy wybawieniem dla małych przedsiębiorców?

Duże firmy często posiadają własne rozbudowane działy kadr. Gromadzą one CV potencjalnych pracowników, tworząc tym samym pokaźne bazy danych. W razie potrzeby mogą szybko skontaktować się z osobami, które mogłoby podjąć zatrudnienie na danym stanowisku.

Na taki komfort często nie mogą pozwolić sobie jednak mali przedsiębiorcy. Ich budżet nie pozwala bowiem na tworzenie działu poświęconego wyłącznie rekrutacji nowych pracowników. Poza tym rotacja kadr w ich firmach nie jest często na tyle duża, aby taki zabieg był rozwiązaniem opłacalnym. W tym miejscu pojawia się zewnętrzna agencja pracy.

Zarządzanie kadrami i płacami nie należy do najprostszych zadań, tym bardziej w przypadku niedoświadczonych przedsiębiorców. Z tego powodu mogą oni powierzyć te obowiązki agencji pracy. Wówczas zyskują doświadczenie, którego sami nie posiadają. Dodatkowym atutem jest duża baza CV, jakie posiadają profesjonalne zewnętrzne agencje pracy. Dzięki temu proces rekrutacji może być znacznie krótszy, a pracownik optymalnie dobrany do naszych potrzeb.

Rekrutacja największym atutem zewnętrznej agencji pracy?

Choć wcześniej wspomnieliśmy o małych przedsiębiorstwach, także i duże firmy mogą wymiernie skorzystać na współpracy z zewnętrzną firmą. Praca działów HR czasem jest wyjątkowo długa. Pozyskanie wartościowego, wyspecjalizowanego pracownika nie jest zadaniem prostym. Konkurencja na rynku jest duża, w dodatku zapotrzebowanie na specjalistów w danych sektorach bywa ogromne.

Dział HR początkowo musi wypracować własny wskaźnik metod rekrutacyjnych. Ustalić, jakie działania pozytywnie wpływają na proces rekrutacji, a jakie wręcz przeciwnie. Sam proces bywa zaś naprawdę długi.

Często proces rekrutacji w dużych firmach zajmuje wiele czasu, ponieważ dział rekrutacji nie ma wypracowanych właściwych metod pracy. W takiej sytuacji przedsiębiorcy powierzają rekrutację zewnętrznej agencji pracy.

W ten sposób firma oszczędza pieniądze na własnym personelu, dodatkowo nie ponosi wydatków związanych z funkcjonowaniem działu HR. Skraca się także czas nieobsadzonego stanowiska, ponieważ agencje pracy są w stanie szybciej pozyskać daną osobę ze względu na szeroką bazę danych. Co również ważne, w takim wypadku dysponujemy referencjami z poprzednich miejsc pracy kandydata.

Firmy zyskują więc duży komfort, zrzucają z siebie część odpowiedzialności, a także skracają czas pozyskania pracownika. To wszystko przy oszczędnościach finansowych.

Dlaczego firmy wolą czasem wewnętrzne działy kadrowe?

Naturalnie działy wewnętrzne również mają swoje zalety. Jedną z nich jest z całą pewnością dobra znajomość firmy oraz jej potrzeb. Dział HR nastawiony jest na realizację potrzeb jednego przedsiębiorstwa, co może przełożyć się na lepsze zrozumienie tego, jakiego typu pracownika potrzebować będzie dana firma.

Należy jednak zaznaczyć, że zewnętrzna agencja pracy również może dysponować atutem znajomości danej firmy, jednak w tym przypadku potrzeba będzie czasu poświęconego na współpracę.

Kolejnym plusem działów wewnętrznych jest lepsza struktura awansów wewnątrz przedsiębiorstwa. Dział HR może uznać, że dany wakat najlepiej wypełni pracownik, który już teraz jest w strukturach firmy, piastuje jednak inne stanowisko. Takie awanse pozytywnie wpływają na wizerunek pracodawcy, podkreślając, że w firmie można piąć się w górę, co mobilizuje pracowników do wysiłku.

Jak widać przede wszystkim powinniśmy zastanowić się, jakie są nasze obecne możliwości oraz potrzeby. W niektórych przypadkach dobrym rozwiązaniem może okazać się zewnętrzna agencja pracy, w innych zaś zdecydowanie się na własny dział do spraw rekrutacji.

Mariusz Sadowiak 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij