Menu
Sławomir Wolniak

Stres w pracy. Jak z nim walczyć?

Według badań przeprowadzonych w 2022 roku aż 98 proc. Polaków odczuwa stres w pracy. Jeżeli odczuwasz takie objawy, jak zawroty głowy, rozdrażnienie, ataki paniki, ciągłe zmęczenie, częste przeziębienia, problemy z zasypianiem itp., to prawdopodobnie należysz to tej grupy – mówi dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, specjalista psychiatra, prezes Wolmed Sp. z o.o. Szpital i Poradnie w Dubiu koło Bełchatowa.

Stres – co to takiego?

Stres definiuje się jako reakcję organizmu na wydarzenia, które zakłócają jego równowagę i nadmiernie go obciążają. Źródło czynników określanych mianem stresorów może być zarówno fizyczne, jak i społeczne. Źródła te różnią się pod względem oddziaływania. Najsłabsze z nich określane są jako zwykłe. Kolejne to stresory poważne, związane np. ze zmianami życiowymi. Ostatni rodzaj to stresory katastrofalne, które oddziałują na ludzi w drastyczny sposób. Należą do nich m.in. wojny, katastrofy, zamachy terrorystyczne itp.

Z czym wiąże się stres zawodowy?

Stres zawodowy zazwyczaj wiąże się z wieloma sytuacjami dotyczącymi przełożonego. Mają one miejsce np. w momencie, kiedy dochodzi do konfliktu na linii pracownik − pracodawca.

Wyróżnia się kilka czynników stresogennych, w tym charakter pracy (monotonne, mało zróżnicowane zadania), obciążenie pracą (zbyt wiele obowiązków do wykonania pod presją czasu), rola w organizacji (konflikt stanowisk, źle sprecyzowane stanowisko w pracy). Może to być także kultura danej organizacji, czyli bardzo zła komunikacja w firmie lub jej całkowity brak. Niekiedy przyczyną są złe relacje interpersonalne z przełożonym. Warto wymienić też brak perspektyw rozwoju kariery.

Przejawy stresu zawodowego

Do przejawów stresu zawodowego możemy zaliczyć reakcje: behawioralne, poznawcze, emocjonalne oraz fizjologiczne. Reakcje poznawcze to: większa skłonność do zapominania, obniżenie poziomu koncentracji. Reakcje emocjonalne obejmują rozdrażnienie, pobudzenie, irytację, nerwowość. Reakcje behawioralne to z kolei impulsywność i agresja. Są też reakcje fizjologiczne, takie jak zwiększone ciśnienie krwi, przyspieszony rytm serca itp.

Sposoby radzenia sobie ze stresem

Jest kilka sposobów na radzenie sobie ze stresem. Należy jednak pamiętać, że gdy te nie pomagają, koniecznie trzeba udać się do lekarza specjalisty. Jednym ze sposobów radzenia sobie ze stresem jest aktywność fizyczna: spacery, nordic walking, bieganie, pływanie, jazda na rowerze itp. Wiele osób powtarza, iż niezależnie od tego, jakie problemy nas w życiu spotykają, dobrze jest traktować je jako wyzwania. Ułatwia to wiele czynności życiowych i uczy postrzegania niektórych rzeczy w innym świetle.

Doświadczenie emocjonalne to również szereg wskazówek dla ludzkiego ciała i umysłu. Nauka odprężania to cenna umiejętność, która doskonale wpływa na emocje.
Z kolei rozmowa z bliską osobą pozwala na zupełnie inne postrzeganie danego problemu. Czasami z pozoru przerażające rzeczy okazują się problemami do pokonania. Jednak zdajemy sobie z tego sprawę dopiero po rozmowie i przeanalizowaniu problemu z osobą z zewnątrz, która ma całkiem inny ogląd sprawy.

Pozytywne aspekty stresu

Nieustanny stres niesie bardzo negatywne skutki. Zazwyczaj powoduje on zmęczenie, niepokój, depresję, wysokie ciśnienie krwi. Są to reakcje, które destrukcyjnie wpływają na nasz organizm.

Zdarzają się jednak sytuacje życiowe, w których towarzyszy nam mała dawka stresu. Wtedy może on wpływać na organizm pozytywnie i dodawać energii do dalszego działania. Należy jednak pamiętać, iż są to wyjątki − zasadniczo w trosce o zdrowie powinno unikać się stresujących sytuacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij