Menu

Rynek pracy i poszukiwanie zatrudnienia. Cenne wskazówki dla młodych

Każdego roku młode osoby decydują się na rozpoczęcie swojej kariery zawodowej. Pierwsza praca często nie jest tym, o czym marzymy, jednak dzięki niej zdobywamy pierwsze doświadczenie. Warto jednak dobrze zastanowić się nad tym, w jakim miejscu rozpoczniemy swoje wchodzenie w dorosłość. Niektóre branże dobrze rokują, inne pomału odchodzą do przeszłości. Rynek pracy dynamicznie się zmienia. W dodatku pandemia przyspieszyła pewne procesy.

Rynek pracy – jak dostosować się do zmian?

Często słyszymy, że praca powinna przede wszystkim sprawiać nam przyjemność. Naturalnie jest to prawda, natomiast są branże, które z roku na rok tracą na swojej popularności. Czasem z powodu narastającej automatyzacji, innym razem z powodu zbyt dużej ilości absolwentów danego kierunku.

Czasem warto oddzielić dwie rzeczy – studiowanie dla własnej satysfakcji oraz studiowanie dla dobrej pracy w przyszłości. Niektóre kierunki w zasadzie nie zwiększają naszych szans na rynku pracy. Oczywiście da się znaleźć zatrudnienie po filozofii czy kulturoznawstwie, jednak nie każdemu absolwentowi się to uda. Dlatego też podejmując decyzję dotyczącą studiów, powinniśmy zastanowić się nad tym, czy nabyta wiedza będzie nam użyteczna w kontekście kariery zawodowej.

Miejmy również na uwadze to, że niektóre niegdyś popularne kierunki dziś tracą na znaczeniu. Jest to między innymi księgowość, prawo czy finanse. W dodatku w części branż szybko rozwija się automatyzacja, która sprawia, że niektórzy pracownicy fizyczni przestają być potrzebni.

W kontekście „niepewnych” zawodów, w 2021 roku nie bez znaczenia pozostają zawody dotknięte pandemią Covid-19. Niecodzienna sytuacja, która dotknęła rynek pracy pokazała, że nawet branże postrzegane jako stosunkowo „bezpieczne”, takie jak gastronomia czy hotelarstwo mogą okazać się dużym zagrożeniem. Pokazuje to, że myśląc o starcie lub przebranżowieniu lepiej skierować swoje zainteresowanie w stronę nieco bardziej „pewnych” profesji – tłumaczy Magdalena Wasilewska-Michalska, ekspert Coders Lab.

Rynek pracy a zawody przyszłości

Szukając swojej ścieżki zawodowej, warto wybiegać w przód. Istnieją bowiem zawody, o których dziś nie mówi się jeszcze dużo, jednak w najbliższej przyszłości mogą okazać się tymi pożądanymi. Poza tym istnieją branże, na które nieustannie jest ogromne zapotrzebowanie – między innymi gałąź IT.

Szeroko pojęte kompetencje cyfrowe są kartą przetargową na rynku pracy w XXI wieku. Właśnie dlatego tak atrakcyjnie z perspektywy pracownika wyglądają wszystkie zawody bezpośrednio związane z branżą IT, której dodatkową zaletą są niezwykle szerokie możliwości zatrudnienia. Należy pamiętać o tym, że IT to nie tylko programiści, ale również analitycy danych, którzy z uwagi na ostatnio odnotowane zapotrzebowanie zasługują na szczególną uwagę czy testerzy oprogramowania. Myśląc o przebranżowieniu, warto brać pod uwagę branże, które nie tylko są przyszłościowe, ale również stabilne i odporne na takie wyzwania, jakim okazała się pandemia – wyjaśnia Magdalena Wasilewska-Michalska.

Z tego powodu Ministerstwo Edukacji i Nauki postanowiło stworzyć listę zawodów przyszłości, czyli prac, których specjaliści będą pożądani na rynku pracy. Dokument zawiera pozycje, które dość łatwo można było przewidzieć, jednak są w nim również zawody nieoczywiste. Operator maszyn, dekarz, monter nawierzchni kolejowej – w tych kierunkach również warto nabywać odpowiednie kwalifikacje.

Dużą popularnością będzie cieszyła się także praca dietetyka, pracownika naukowego czy biotechnologa. Ponadto zawody powiązane z branżą IT również są rozsądną opcją dla młodych osób (i nie tylko).

Rynek pracy się zmienia, a my musimy umieć się do niego dostosować. Na szczęście w wielu miejscach Polski możemy nabyć stosowne kwalifikacje. W przypadku niektórych zawodów nie musimy nawet kończyć odpowiedniego kierunku studiów – wystarczą kursy. Nie bójmy się również staży oraz systematycznej wspinaczki po szczeblach kariery. Droga do wymarzonej pracy może rozpocząć się w miejscu, które nie do końca musi nam odpowiadać. Z czasem jednak będziemy mogli osiągnąć sukces.

Andrzej Dworzański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij