Menu
Amazon

Pracownicy poszukiwani – Amazon podnosi stawki

W Polsce coraz bardziej widoczny jest brak pracowników. Amazon stara się zachęcić osoby poszukujące pracy atrakcyjnymi stawkami. Nawet początkujący mają otrzymywać 4 082 zł brutto miesięcznie.

Amazon podnosi stawki

Gigant zdaje sobie sprawę z tego, że coraz ciężej o pozyskanie pracownika. Wiele firm chce poszerzyć swoje kadry, jednak zaczyna brakować osób. Z tego powodu Amazon postanowił zaoferować wyższe stawki. Pensje liderów to minimum 5 080 zł brutto miesięcznie – stawka może być wyższa, jeżeli dana osoba ma większe doświadczenie.

W oparciu o coroczny proces przeglądu wynagrodzeń, firma podniesie stawkę początkową w Polsce do 22,5 zł/godz. brutto dla wszystkich pracowników poziomu początkowego wynagradzanych godzinowo i do 28 zł/godz. brutto dla liderów zespołów. Wraz z premią za frekwencję nasi pracownicy poziomu początkowego mogą zarabiać od 4 082 do 4 355 zł brutto miesięcznie, a liderzy zespołów od 5 080 do 5 443 zł brutto miesięcznie, w zależności od stażu pracy oraz liczby przepracowanych godzin w miesiącu – oświadczył Amazon.

Taką stawkę otrzyma każdy, kto przepracuje regulaminowe 168 godzin w miesiącu. Uwzględniono również premię wynoszącą 8% za obecność zgodną z wyznaczonym grafikiem. Nowe stawki wejdą w życie 1 lipca tego roku. Wyższe zarobki otrzymają także pracownicy sezonowi, którzy pomogą firmie w najbardziej intensywnym szczycie sezonu.

Amazon inwestuje w Polsce pieniądze

Trzeba przyznać, że Amazon coraz odważniej stawia na Polskę. Amerykańska firma działa w naszym kraju od siedmiu lat. Co jakiś czas otwiera kolejne centra logistyczne, które naturalnie potrzebują pracowników. Niebawem w województwie lubuskim powstanie dziesiąty taki obiekt.

W tej chwili Amazon zatrudnia w Polsce 18 tysięcy osób. Tym samym w naszym kraju jest największym amerykańskim pracodawcą oraz trzecim co do wielkości inwestorem. Niedawno wystartowała polska wersja ichniejszego sklepu, która musi poradzić sobie z Allegro oraz Aliexpress. Choć Amazon ma na świecie niezwykle silną pozycję, nie jest powiedziane, że uda mu się poradzić na polskim rynku.

Nie mniej jednak firma wiąże z Polską swoje plany. Z tego powodu Amazon doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że będzie potrzebował większej ilości pracowników. Jednak bezrobocie w naszym kraju stoi na niskim poziomie, z tego też powodu osoby poszukujące pracy należy próbować skusić wysokimi stawkami oraz różnego rodzaju benefitami.

W Polsce coraz mocniej brakuje pracowników

Podczas pandemii firmy bały się rekrutować nowe osoby. Teraz jednak, gdy obostrzenia są coraz częściej znoszone, ponownie zaczął się czas zatrudniania kolejnych pracowników. Nadchodzi sezon wakacyjny, ale powiększenie kadr nie jest takim łatwym zadaniem.

Sprawę z takiego stanu rzeczy zdaje sobie również Amazon. Potwierdzają to również dane GUS. Według opublikowanych informacji liczba wolnych miejsc pracy w Polsce na koniec I kwartału wyniosła 110,2 tysięcy. To o 25,8 tys., czyli ponad 30 proc. więcej niż w poprzednim kwartale.

Pracownicy poszukiwani są przede wszystkim w sektorze prywatnym. Aktualnie zatrudnienie najłatwiej znaleźć w średnich oraz dużych przedsiębiorstwach. Duże zapotrzebowanie ma branża przemysłowa, ponadto w dalszym ciągu pracowników potrzebuje budowlanka.

Jak podają dane Eurostatu, Polska może pochwalić się najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej. Aktualna stopa bezrobocia wynosi 3,5 proc. Co ciekawe, prognozy na 2022 rok są jeszcze lepsze – wówczas wskaźnik ten ma wynieść 3,3 proc.

W takiej sytuacji pracodawcom nie pozostaje nic innego, jak tylko podnosić stawki. Taką drogę obrał między innymi Amazon.

Jan Strychacz

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij