Menu
Praca zdalna

Praca zdalna oczami pracowników i pracodawców. Pandemia zmieniła podejście firm

Praca zdalna w ciągu ostatniego czasu stała się znacznie powszechniejszym zjawiskiem. Naturalnie głównym czynnikiem była pandemia, która wpłynęła na funkcjonowanie całego globu.

Praca zdalna w statystykach

Jak pokazują dane Eurostatu, jeszcze przed nadejściem pandemii praca zdalna zyskiwała na popularności. Trend ten nie dotykał jednak Polski. W naszym państwie pracodawcy nie mogli się przekonać do zdalnego trybu pracy. Jedynie 4,6 proc. Polaków wykonywało swoje obowiązki ze swojego domu. Tak samo w większości europejskich krajów nie była to realna alternatywa, która w całości zastąpiłaby pracę biurową.

Zdaniem ekspertów polscy przedsiębiorcy rzadko decydowali się na pracę zdalną, ponieważ wymaga ona odpowiedniego przystosowania do takiej formy działalności. Przede wszystkim pracownik musiałby posiadać w swoim mieszkaniu wszelkie potrzebne narzędzia. Problematyczne są również kompetencje cyfrowe – w 2019 roku raptem 44 proc. Polaków posiadało odpowiednie umiejętności cyfrowe w zakresie obsługi komputera. Dla porównania – w przypadku Norwegów wskaźnik ten wynosi 83 proc.

Praca zdalna w trakcie pandemii

Sytuacja na świecie zmusiła więc firmy do tego, aby chcąc nie chcąc przejść w inny tryb pracy. W przypadku niektórych branż udało się nawet blisko połowę pracowników oddelegować do pracy zdalnej. Liderem był sektor usług, gdzie wskaźnik ten wyniósł 47 proc.

Co jednak ciekawe, choć polskie firmy chętnie przychodziły w tryb home-office, Polska pod tym względem i tak zajęła dopiero 19. miejsce wśród wszystkich państw Unii Europejskiej. Najprawdopodobniej główną przyczyną było właśnie słabe przystosowanie pracowników do pracy cyfrowej.

Warto jednak podkreślić, że był to niezwykle cenny dla nas rok. Dzięki niemu jesteśmy bogatsi w nowe doświadczenia, a wielu pracowników odnalazło się już w nowych realiach. Podobnie sytuacja wygląda  w przypadku pracodawców. Naturalnie istnieją branże, które z uwagi na charakter pracy nie mogą przejść do pracy w trybie zdalnym. Natomiast w przypadku pracy biurowej w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy pracownicy przystosowali się do home-office.

Wpływ pracy zdalnej na nasze życie

Niestety, wykonywanie swoich obowiązków w domu ma swoje minusy. Pierwszą rzeczą jest często brak odpowiednich warunków. Hałas, brak miejsca do pracy, słabe łącze internetowe czy niewystarczające oświetlenie, to problemy, z którymi borykała się duża liczba pracowników. W przypadku pracodawców często wskazywano na brak możliwości kontrolowania zatrudnionych osób – ciężko było ocenić, z jakiego powodu doszło do opóźnień w realizacji zadań.

Portal Gumtree.pl przeprowadził badanie, które pokazało, że aż 42% Polaków pracujących zdalnie spotkało się z dużymi problemami podczas wykonywania swoich obowiązków. Ponadto dużym problemem okazało się zacieranie granic pomiędzy pracą a życiem osobistym. Ponieważ pracownicy cały czas przebywali w domach, często czuli, że muszą być dostępni w pracy. To z kolei zwiększyło poziom odczuwanego stresu oraz doprowadziło do częstej pracy w ramach nadgodzin.

Jednak praca zdalna to nie tylko stres. Zamknięcie w domach mogło mieć również u wielu osób negatywny wpływ na stan zdrowia, w tym zębów. Teraz gdy jest już po epidemii, warto więc przebadać się i udać na profilaktyczną wizytę do dobrego gabinetu stomatologicznego.

Mimo to zdecydowana większość Polaków uważa, że nawet po uporaniu się z pandemicznymi problemami, nadal powinniśmy choć częściowo móc wykonywać swoje obowiązki zdalnie. Co ciekawe, jak wynika z ustaleń Manpower Group oraz HRLink chęć powrotu do biura w pełnym wymiarze godzin deklarowało zaledwie 12 proc. pracowników, podczas gdy za rozwiązaniem hybrydowym opowiedziało się aż 75 proc. badanych.

Takie rozwiązanie preferują jednak nie tylko pracownicy. Również pracodawcy zauważyli korzyści płynące z pracy zdalnej. Jak przekonuje Manpower Group 55 proc. firm zamierza utrzymać home-office w różnym wymiarze godzin, przy czym zaledwie 2 proc. chce umożliwić pracę zdalną w pełnym wymiarze.

Andrzej Dworzański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij