Menu
Praca zdalna

Praca zdalna oczami Polaków po roku pandemii. Ciekawe wnioski i informacje

Praca zdalna wielu Polakom nie jest już obca. Wszystko za sprawą pandemii, która sprawiła, że częściej pracowaliśmy we własnych domach. Po roku czasu pracownia ClickMeeting postanowiła ocenić, jaki jest stosunek Polaków do home office.

Jak oceniamy pracę zdalną?

To, co przede wszystkim rzuca się w oczy, to pozytywny stosunek Polaków do pracy zdalnej. Z raportu „Jak oceniamy pracę zdalną po roku pandemii?” wynika, że większość z nas pozytywnie ocenia home office. Na pytanie „czy lubisz pracować zdalnie?” średnia odpowiedzi wyniosła 7 punktów na 10 możliwych.

Co również ciekawe, połowa pracowników uważa, że gdy nie jest nadzorowana, to pracuje znacznie efektywniej. Wniosków płynących z raportu jest jednak znacznie więcej.

Praca w domu oznacza również utrudniony kontakt z innymi pracownikami i członkami zespołu oraz menedżerami. Jednak aż 48 proc. badanych przez ClickMeeting stwierdziło, że właśnie brak bezpośredniego nadzoru pozytywnie wpłynął na efektywność ich pracy. Zaledwie 9 proc. ankietowanych twierdzi, że jest odwrotnie. Zdaniem 17 proc. respondentów praca online pozytywnie wpłynęła na ich relacje z przełożonym, natomiast 13 proc. dostrzega pogorszenie stosunków z szefem – oznajmiono w komunikacie.

Praca zdalna i jej plusy

Gdy pracownicy proszeni są o wymienienie największych plusów home office, zdecydowana większość na pierwszym miejscu podaje oszczędność czasu. 72% respondentów docenia bowiem to, że nie muszą dojeżdżać do pracy. Niektórzy zauważają jednak, że wcześniej konieczność dojazdu do pracy sprawiała, że niektóre czynności domowe wykonywali szybciej, aby zdążyć na konkretną godzinę.

Eksperci sądzą, że praca zdalna często powoduje zatarcie się granicy między pracą a czasem wolnym. Ponad połowa respondentów zwróciła uwagę na fakt, że od kiedy dom stał się jednocześnie biurem, ich czas pracy uległ wydłużeniu. Zdaniem tylko 38 proc. ich czas pracy nie wydłużył się, a dla pozostałych 6 proc. jest to kwestia trudna do rozstrzygnięcia. Jak widać plusy pracy zdalnej często zależne są od naszego poziomu samokontroli i podchodzenia do naszych obowiązków. Wiele zależy również od naszego szefostwa.

Coraz mniej osób chce pracować zdalnie

Home office trudno jest nam jednoznacznie ocenić. Z jednej strony zdecydowana większość Polaków ocenia go pozytywnie. Z drugiej jednak strony z miesiąca na miesiąc coraz więcej osób stwierdza, że praca w biurze nie była jednak taka zła. Z tego powodu najwięcej osób chciałoby pracować w trybie hybrydowym, gdzie mogliby przez jakiś czas pracować w biurze, ale w niektóre dni pracowałoby się w domu. Aż 62% respondentów optuje za takim rozwiązaniem.

Kolejną rzeczą, która przykuwa uwagę jest wskaźnik tęsknoty za relacjami interpersonalnymi. We wrześniu 2020 roku 20% badanych twierdziło, że brakuje im fizycznego kontaktu z drugim człowiekiem. Dziś już 32% respondentów przyznało, że faktycznie odczuwa taką potrzebę.

Co ciekawe, ponad 40 proc. respondentów uważa, że praca z domu pozytywnie wpłynęła na ich relacje domowe, jednak ponad 20 proc. badanych uważa, że wpływ ten jest negatywny. Kolejne 22 proc. nie potrafi stwierdzić, czy coś się w tym aspekcie zmieniło, a pozostałych 14 proc. ten temat nie dotyczy.

Analizując wady i zalety pracy zdalnej powinniśmy pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Obecnie home office odbywa się z uwagi na pandemiczne warunki. Oznacza to, że w innych warunkach odpowiedzi na powyższe pytania mogłyby się znacząco różnić.

Inaczej pracuje się zdalnie w momencie, gdy ze znajomymi ciężko jest się spotkać po pracy, a inaczej w normalnych warunkach. Tęsknota za relacjami interpersonalnymi jest normalna, jednak nie wynika ona strice z home office, a pandemicznej sytuacji na świecie. Można założyć, że ludzie po pandemii na pracę zdalną patrzyliby się jeszcze przychylniej niż w tej chwili.

Jan Strychacz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij