Menu
Praca na emeryturze

Praca na emeryturze – coraz więcej Polaków o niej myśli

Z badania przeprowadzonego przez UCE RESEARCH wynika, że około 40% Polaków zamierza pracować podczas swojej emerytury. Taka sytuacja wynika z kilku czynników, jednak praca na emeryturze zdaje się być dla wielu osób czymś naturalnym.

Praca na emeryturze powszechnym zjawiskiem

Badanie pokazało, że 37,7 proc. respondentów zamierza nadal angażować się zawodowo po osiągnięciu wieku emerytalnego, 30,3 proc. nie planuje tego. Z kolei 32 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii.

To, że trzecia osoba jest niezdecydowana, może świadczyć o tym, że niektórzy, choć chcieliby odpoczywać na emeryturze, biorą pod uwagę, że jednak będą musieli zarobkować – mówią autorzy badania z UCE RESEARCH.

Warto podkreślić, że osoby, które zadeklarowały chęć do pracy na emeryturze, są bardziej świadomi swoich świadczeń. Należy mieć na uwadze to, że respondenci nie tyle muszą chcieć pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego, co być do tego zmuszeni z powodów finansowych. Obecne emerytury nie są wysokie, a nie każdy wypracuje na tyle duże oszczędności, aby żyć na przyzwoitym poziomie bez podjęcia pracy.

To, co również przykuwa wzrok, to wysoka ilość deklaracji o nie podejmowaniu pracy na emeryturze wśród starszych osób. Można założyć, że w pewnym wieku z powodów zdrowotnych nasze priorytety się zmieniają i wolimy wybrać odpoczynek, nawet jeśli oznacza on życie na minimum egzystencjalnym.

Oczywiście są też inne czynniki, np. dotyczące opieki nad wnukami lub chęci podróżowania, ale pierwszy wymieniony element ma kluczowe znaczenie – podkreślają eksperci.

Praca na emeryturze wynikiem niskich dochodów?

Z przeprowadzonego badania wynika, że zwolennikami pracy po osiągnięciu wskazanego wieku są przede wszystkim osoby uzyskujące od 7 do blisko 9 tys. zł netto.

W tej grupie zamierza pracować aż 57,1 proc. badanych, drugi wynik zajmują Polacy z dochodami od 5 do prawie 7 tys. zł, których 52,9 proc. zadeklarowało aktywność zawodową po osiągnięciu wieku emerytalnego. Z kolei najwięcej rodaków niechętnych do pracy na emeryturze zarabia mniej niż 3 tys. zł – 35,5 proc. wskazań – napisano w raporcie.

Po raz kolejny widać, że dużą rolę odgrywa świadomość ekonomiczna. Osoby, które zdają sobie sprawę z tego, w jakiej wysokości emeryturę będą otrzymywać, są bardziej skłonni podjąć pracę na emeryturze. Wpływ może mieć także wykształcenie – osoby z wykształceniem podstawowym lub zasadniczym zawodowym są mniej skłonni do podjęcia pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Osoby, które teraz dobrze zarabiają, zamierzają dalej pracować, aby żyć na podobnym poziomie co obecnie. Naturalnie może zostać to później zweryfikowane z powodów zdrowotnych, jednak w przypadku dobrej kondycji niektórzy deklarują nawet pracę w takim samym wymiarze czasowym co obecnie.

Praca na emeryturze a preferencje wyborcze

Najczęściej pracę na emeryturze deklarują zwolennicy Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy. Największą niechęć wykazują wyborcy PSL-KP. Co jednak najbardziej ciekawe, największymi zwolennikami pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego są… osoby, które nie popierają żadnej opcji politycznej.

Kwestia emerytur nieustannie budzi duże kontrowersje. Powodem jest niska dzietność, która oznacza spore kłopoty w przyszłości. Na obecnych emerytów pracują osoby aktualnie aktywne zawodowo. Tych jednak jest coraz mniej, ponieważ nasze społeczeństwo się starzeje. Jednym z rozwiązań mogłoby być wprowadzenie tak zwanej emerytury obywatelskiej. To jednak oznaczałoby wypłacanie wynagrodzeń w naprawdę głodowych stawkach. W takiej sytuacji więcej osób musiałoby myśleć o pracy na emeryturze, ponieważ w innym przypadku wielu ludziom mogłoby zabraknąć środków potrzebnych do przeżycia.

Andrzej Dworzański

 

 

Jedna odpowiedź do “Praca na emeryturze – coraz więcej Polaków o niej myśli”

  1. pozycjonowanie stron w google uk pisze:

    Specjaliścі z agencji muszą mieć pełen obraz
    aktualnego stanu witryny ᴡww, aby następnie wdrożyć adekwatne działania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij