Menu
Liczba cudzoziemców

Liczba cudzoziemców pracujących w Polsce wzrosła! Obcokrajowcy nie przestraszyli się pandemii

Jak poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych, liczba cudzoziemców w Polsce wzrosła. W naszym kraju w 2020 roku pracowało o 74 tysiące osób z zagranicy więcej niż w roku 2019.

Liczba cudzoziemców w dobie pandemii

Pandemia przyniosła ze sobą szereg wyzwań oraz niespotykanych dotąd kryzysów. Jednym z nich był problem związany z przyjazdem osób spoza Polski do pracy w naszym kraju. Początek 2020 roku to zamknięte granice oraz duża niepewność związana z wirusem, o którym mało wiedzieliśmy.

Na obcokrajowcach zależało między innymi rolnikom, którzy potrzebowali pomocy podczas zbiorów. W ubiegłym roku doszło do spotkania pomiędzy stroną polską oraz ukraińską w celu ustalenia specjalnych wytycznych, które ułatwiłyby przekraczanie granic. Ówczesny minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski tłumaczył, że zapotrzebowanie rodzimego sektora rolno-spożywczego jest ogromne.

Na szczęście z dostępnych statystyk jasno wynika, że liczba cudzoziemców, którzy zdecydowali się na przyjazd do Polski była duża. To właśnie dzięki pracownikom z Ukrainy polskim rolnikom było łatwiej pracować podczas zbiorów. O otwarcie rynku pracowniczego apelowały także agencje pracy, które pomagały w sprawnym zatrudnianiu osób w momencie, gdy rząd wdrożył odpowiednie przepisy.

Liczba cudzoziemców w statystykach ZUS

Okazuje się, że spośród miejscowości, które najchętniej wybierali obcokrajowcy, na pierwszym miejscu uplasowało się Zabrze. W ubiegłym roku pracowało tam 11 107 osób spoza Polski. W całym województwie śląskim odnotowano 63 tysiące legalnie zatrudnionych osób – w 2019 roku było to 56,7 tysiąca osób.

Dane statystyczne Zakład Ubezpieczeń Społecznych obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, jak np. umowa o pracę, czy zlecenie. W tych statystykach ujęte też są osoby, które w Polsce prowadzą własną firmę – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

W przypadku Śląska na liczbę cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS składa się aż 50 tysięcy pracowników z Ukrainy. Narodowościami, które również chętnie przyjeżdżają do Polski są także Białorusini oraz Gruzini. Co ciekawe, w województwie śląskim odnotowano także pojedyncze przypadki osób pochodzących z Jordanii, Kamerunu, Chin, Chille czy Brazylii.

Liczba cudzoziemców a agencje pracy

Tak dobrych wyników nie udałoby się uzyskać, gdyby nie agencje pracy, które pośredniczą w procesie rekrutacji. Wielu przedsiębiorców obawia się skomplikowanej biurokracji oraz liczby formalności, które trzeba spełnić. Dzięki pomocy agencji mogą skupić się wyłącznie na prowadzeniu swojej działalności.

Wysoka liczba cudzoziemców w Polsce to dobry sposób na uzupełnienie naszych braków kadrowych, które niestety są coraz większe. Pracodawcy chętnie sięgają między innymi po pracowników z Ukrainy, którzy cenieni są za jakość wykonywanej pracy. Ponadto z powodu bliskości kulturowej ich proces asymilacyjny przebiega wyjątkowo szybko.

Agencje pracy świadczą usługi, które usprawniają proces rekrutacji. Zbierają oferty, przeprowadzają rozmowy kwalifikacyjne, weryfikują umiejętności danych osób. Następnie przeprowadzają wszelkie procedury formalne. W ten sposób pracodawca nie musi martwić się o przepisy, ponieważ eksperci w tej dziedzinie będą go mogli wyręczyć.

Liczba cudzoziemców w Polsce może napawać nas pewnym optymizmem. Z powodu pandemii wiele firm obawiało się, że dojdzie do poważnych braków kadrowych z powodu zamkniętych granic. Ten problem na szczęście udało się rozwiązać wprowadzaniem stosownych przepisów. Okazało się także, że sam koronawirus nie odstrasza obcokrajowców, którzy w naszym kraju czuli się bezpiecznie. Większa liczba osób spoza Polski w 2020 roku świadczy o tym, że nasze państwo w dalszym ciągu jest atrakcyjnym kierunkiem dla cudzoziemców. To z pewnością bardzo dobre wiadomości dla pracodawców, którzy w dalszym ciągu potrzebują pracowników.

Mariusz Sadowiak 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij