Menu
pracownik branży IT

Idealny pracownik branży IT

Kompetencje ważniejsze niż dyplom, to trend, który obecnie wiedzie prym na polskim rynku w branży IT. Kompetencje przyszłości definiowane w tym zawodzie jako myślenie projektowe czy też obliczeniowe. Niektórzy pracownicy oprócz doświadczenia technicznego posiadają również takie, które nabyli w innych organizacjach. Jaki zatem powinien być idealny pracownik branży IT?

Płeć, wiek oraz wykształcenie

Branża IT to zdecydowanie obszar, w który pracuje i rozwija się więcej mężczyzn niż kobiet. Warto podkreślić jednak, iż z roku na rok do branży IT przybywa coraz więcej kobiet. Eksperci nazywają tą zmianę “pełzającą rewolucją”. Wiele dużych organizacji dokłada wszelkich starań, by te zmiany zachodziły znacznie szybciej, dlatego też podejmują działania z zakresu diversity sourcing (pozyskiwanie różnych osób do współpracy). Z perspektywy biznesowej taka różnorodność ma bardzo duże znaczenie. Według badań w znaczący sposób wpływa na zdolność dostosowywania się do panujących warunków pracy. Niż demograficzny oraz mniejsza liczba studentów, która wybiera kierunki informatyczne również daje się we znaki. Osoby w wieku kształtującym się w przedziale 25-30 lat to najliczniejsza grupa w branży IT i stanowi około 35% rynku. Około 75% osób pracujących ukończyło studia wyższe. Większość z nich ukończyło je ze stopniem magistra.

Najbardziej pożądane kompetencje

Warto podkreślić, iż nie każda osoba pragnąca się rozwijać w tym kierunku posiada odpowiednie kompetencje psychologiczne. Ważnym aspektem dotyczącym tego obszaru jest fakt, że nie musisz posiadać ukończonych studiów specjalistycznych. Wystarczy praktyka i zdobyte doświadczenie. Z drugiej strony bycie profesjonalistą w tej dziedzinie wymaga przede wszystkim: ambicji, wytrwałości, samodyscypliny, kreatywności, asertywności, sumienności, rzetelności, cierpliwości, zaangażowania, chęci ciągłego zgłębiania wiedzy oraz doświadczenia. Osoba chcąca pracować w zawodzie powinna być tego świadoma, w przeciwnym razie może dojść do szybkiego wypalenia zawodowego.

Zmiany na rynku pracy

Ubiegły rok pokazał, iż umiejętność dostosowania się, elastyczności czy też podejmowania szybkich decyzji, to coś bardzo cennego u każdego pracownika. Specjaliści branży IT nadal bardzo chętnie wybierają miejsca pracy polecone przez rodzinę, znajomych, itp. Liczne benefity i przywileje pracownicze stały się standardem, natomiast warunki finansowe to coś co w tej branży odgrywa kluczową rolę. Co więcej jako stały element oferty pracy, zaczęły być brane pod uwagę takie kryteria jak praca zdalna czy nienormowany czas pracy. Rynek stał się bardziej agresywny. Skalę agresywności można zauważyć po bardzo dużej rotacji pracowników. Zapewnienie stabilności oraz poczucia bezpieczeństwa dla pracowników to ogromne wyzwanie dla wielu organizacji.

 Umiejętności miękkie IT

Oprócz wykształcenia i doświadczenia podczas stażu pracy, w branży IT bardzo ważne są tak zwane kompetencje miękkie. Zaliczają się do nich między innymi: dobra organizacja pracy, kreatywne podejście do rozwiązywania napotkanych problemów, umiejętność rdzenia sobie ze stresem ,asertywność, multizadaniowość, umiejętność pracy pod presją czasu, komunikatywność. Kreatywne rozwiązywanie problemów wiąże się z generowaniem rozwiązań, które w znaczący sposób wpłyną na pracę pojedynczych jednostek, jak i całego zespołu. Związane jest to również z wydajnością pracy podczas realizowania wielu projektów. Branża IT wiąże się również z możliwością pracy zdalnej, dlatego też tak ważna jest umiejętność pracy w zespole w każdych warunkach. Dobra organizacja pracy to cecha, która bez wątpienia jest bardzo ceniona w branży. Pozwala na terminowe wywiązanie się z zaplanowanych działań. Z kolei umiejętność radzenia sobie ze stresem jest kluczowa szczególnie w dużych organizacjach oraz korporacjach. Zazwyczaj w takich miejsca presja związana jest z powierzonymi obowiązkami i wymagającymi klientami. Tak więc osoba, która posiada wymienione wyżej cechy jest idealnym kandydatem ubiegającym się o pracę w branży IT.


 

REKLAMA

Rozwój Twojej firmy w ramach cenionej i rozpoznawalnej marki na atrakcyjnym rynku

Wiemy, jak wielki potencjał ma rynek rozwiązań outsourcingowych dla biznesu.

Chcemy go rozwijać z Tobą w oparciu o nasze doświadczenie i sprawdzone rozwiązania

 

Nasze siedziby

ThreeZones Wrocław

ul. Osobowicka 70A,

51-008 Wrocław

+48 660 44 22 22

biuro@threezones.pl

ThreeZones
Poznań

ul. Wysoka 5A/2,

61-850 Poznań

+ 48 660 44 22 22

biuro@threezones.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij