Menu
automatyzacja

Czy automaty zastąpią ludzi?

Automatyzacja jest coraz bardziej popularna na całym świecie. W Polsce również częściej spotykamy się z tym zjawiskiem. W sklepach korzystamy z kas samoobsługowych, wszędzie możemy używać aplikacji, które ułatwiają nam życie, w restauracjach obsługę zastępuje robot wydający zamówienie. Czy automaty zastąpią ludzi?

Automatyzacja – znaczenie pojęcia

Automatyzacji wiąże się ze znacznym ograniczeniem lub zastąpieniem ludzkiej pracy fizycznej, jak również umysłowej przez pracę maszyn. Maszyny pracują na zasadzie samoregulacji
i wykonują określone czynności bez udziału człowieka. Automatyzacja to kolejny etap po mechanizacji, w którym bezpośrednia praca człowieka jest niezbędna przy wytworzeniu produktu finalnego.

Automatyzacja procesów produkcji

Współczesny przemysł produkcyjny to obszar działania o bardzo silnej konkurencji. Dzieje się tak dlatego, ponieważ istnieje wiele firm, które wytwarzają podobne produkty. O zakupie konkretnego wyrobu decyduje jego cena. Bardzo często obniżenie wydatków można osiągnąć tylko poprzez automatyzację, czyli wprowadzenie nowoczesnych robotów oraz maszyn.

Proces polega na zastąpieniu takimi robotami mniej funkcjonalnych urządzeń. W przyszłości  także operatorów tych maszyn. Warto zaznaczyć, iż automatyzację można przeprowadzić na wielu obszarach działalności przedsiębiorstwa. Robotów używa się w obszarach gdzie wykonywalne są proste i powtarzalne czynności. Obecnie bardzo dużo maszyn tego typu stosuje się do transportu produktów oraz półproduktów.

Sztuczna inteligencja

W dzisiejszych czasach duży nacisk kładzie się na robotykę oraz automatyzację. Naturalnym stał się fakt, że technologia cały czas się rozwija, natomiast ludzie znajdują nowe, lepsze oraz tańsze dla wszystkich rozwiązania. Obecnie na przykład tylko auta klasy Premium są składane ręcznie. Specjalnie przeznaczeni do tego zadania ludzie skręcają wszelkie śrubki ręcznie, dokręcając je ręcznymi narzędziami nie pneumatycznymi.

Coraz częściej zdarza się, że nie tylko praca fizyczna jest wyparta przez maszyny, ale również ta umysłowa. Dzieje się tak na przykład w działach Obsługi Klienta. Telefonicznych ale również na stronach internetowych. Dzwoniąc na infolinię łączymy się z automatem, który po zebraniu odpowiednich danych podaje nam gotowe rozwiązanie. Dopiero na późniejszym etapie jesteśmy przekierowaniu do konkretnego konsultanta.

Internet w dobie automatyzacji

Coraz częściej na wielu stronach internetowych mamy do czynienia z chatbotami. Po wypełnieniu odpowiednich danych w formularzu jesteśmy przekierowywani do rozmowy z wirtualnym asystentem. Warto zaznaczyć, iż kiedyś takie zadania wykonywali ludzie. Teraz podczas automatyzacji coraz większej liczby zawodów, robi to za nas robot.

Powoli zanika również taki zawód jak tłumacz. Kiedyś bardzo popularny, dziś rzadko praktykowany. Dlaczego? Dzieje się tak dlatego, że współcześnie możemy korzystać z wielu narzędzi do tłumaczenia tekstu. Co więcej w czasie rzeczywistym. Jest to ogromne ułatwienie dla wielu osób.

Według badań za jakiś czas zniknie również zawód kierowcy, ponieważ zastąpi go sztuczna inteligencja. Jest to możliwe również w komunikacjach miejskich. Kolejny zawód, który prawdopodobnie zniknie to zawód programisty. Do 2040 roku zawód ten mają zastąpić algorytmy sztucznej rzeczywistości. Do tego stopnia, iż będą pisać one kody w wielu językach. Będą działały podobnie jak cyfrowe translatory.

Sztuczna inteligencja ma również zastąpić copywriterów, dziennikarzy, czy też pisarzy. Osób, których praca polega w bardzo dużej mierze na pisaniu treści. Ludzi, którzy posługują się bardzo dobrze językiem oraz znają zasady SEO. Sztuczna inteligencja zaprogramowana pod tym katem radzi sobie z pisaniem bardzo dobrze. Jak widać za jakiś czas zniknie wiele zawodów, które zastąpią automaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij